V Kanianke je pre prípad ohrozenia života k dispozícii AED defibrilátor CardioAid-1.
AED defibrilátor používajte iba v prípade ohrozenia života!
Nájdete ho umiestnený na budove Obecného úradu vedľa bočného vchodu pri Obecnej knižnici.



Čo je to AED?
Množstvo obetí náhlej srdcovej zástavy (NSZ) by mohlo byť podstatne nižšie, keby bol v takejto krízovej situácii k dispozícii defibrilátor – zariadenie, ktoré pomocou elektrického šoku obnovuje normálny rytmus srdca.
Automatizovaný externý defibrilátor (AED) prostredníctvom jednoduchých slovných pokynov dokáže viesť aj laika k bezpečnej a úspešnej záchrane ľudského života! Na Slovensku boli za obdobie ostatných štyroch rokov zachránené vďaka AED tri (známe) ľudské životy pri štyroch použitiach. Samotní zachránení, ako aj ich blízki sú najväčším dôkazom o zmysluplnosti automatizovaných defibrilátorov pre laickú verejnosť. Ročne je vďaka AED zachránených na svete viac, ako 3000 ľudí.
Čo je to náhla zástava srdca (NZS)?
Málo známym rizikom dnešnej doby, ktoré má však najtragickejšie následky je náhla zástava srdca. V našich pomeroch končí vo veľkej väčšine prípadov úmrtím. Napriek tomu, že takéto následky nie sú nutné. Tento stav je daný malou informovanosťou o tejto problematike a z toho vyplývajúcej nedostatočnej pripravenosti na túto krízovú situáciu reagovať.
Srdcová zástava sa obvykle prejaví ako náhla strata vedomia (kolaps) postihnutého a zástava normálneho dýchania. Táto porucha môže postretnúť kohokoľvek, bez rozdielu veku, riziko však vekom stúpa. Najčastejšou príčinou náhlej srdcovej zástavy je porucha elektrického systému srdca, ktorá spôsobuje komorovú fibriláciu – rýchly, chaotický, smrteľný srdcový rytmus. Srdce prestane pumpovať krv a zaisťovať tak dodávku kyslíku do mozgu a do ďalších životne dôležitých orgánov. Ak nie je poskytnutá pomoc, smrť nastáva v priebehu niekoľkých minút. Záchranná služba v týchto prípadoch prichádza zvyčajne príliš neskoro. Na Slovensku na túto diagnózu zomiera denne až 15 ľudí.
Aká je 1. pomoc pri NSZ s použitím AED?
Aj keď krvný obeh môže byť v priebehu určitého času udržiavaný a okysličovaný masážou srdca a umelým dýchaním, jediným účinným spôsobom, ako obnoviť normálny rytmus srdca je defibrilácia s pomocou priloženia dvoch širokých elektród na hrudník postihnutého a dodaním elektrického výboja. Čím skôr je pomoc dostupná (hovoríme o desiatkach sekúnd), tým väčšia je šanca na prežitie. Je to úkon, ktorý dnes môže previesť aj laik pomocou automatizovaného externého defibrilátora (AED). AED sú malé bezpečné a jednoduché prístroje vyrobené pre laické použitie. AED vedie záchrancu krok za krokom zvukovými a niekedy tiež obrazovými povelmi podľa naprogramovaného protokolu.